Ledning, administration och styrelse

Välkommen att kontakta ledning, administration och styrelse vid institutionen för läkemedelskemi för mer information om vår verksamhet.

Ledning

Prefekt

Anders Karlén
Professor i datorbaserad läkemedelsdesign
anders.karlen@ilk.uu.se, 070-167 9177

Stf. prefekt

Mikael Hedeland
Professor i analytisk farmaceutisk kemi
mikael.hedeland@ilk.uu.se, 070-657 1663

Bitr. prefekt

Christian Sköld
Universitetslektor
christian.skold@ilk.uu.se, 018-471 4285

Administration

Administrativ samordnare

Birgitta Hellsing
Administrativ samordnare
birgitta.hellsing@ilk.uu.se, 018-471 4271

Ekonomiadministration

Martin Andersson
Ekonomiadministratör
martin.andersson@ilk.uu.se, 018-471 4957

Rebecca Wandell
Ekonom
rebecca.wandell@ilk.uu.se, 018-471 4957

Kursadministration

Sandra Bratt
Kursadministratör
sandra.bratt@ilk.uu.se, 018-471 4236

William Lozancic
Kursadministratör
william.lozancic@ilk.uu.se, 018-471 4236

Senast uppdaterad: 2021-05-31